BEZA à la PAVLOVA
Co łączy kaszmir i tort Pavlova? Nasze oddanie. I to bezgraniczne! Takim samym uwielbieniem darzymy gotowanie i… jedzenie 🙂
Od kiedy pierwszy raz spróbowałam bezę Pavlova, na stałe zagościła w moim kuchennym repertuarze. Przepis jest lekko zmodyfikowany pod podniebienia mojej rodziny, tym samym stał się moim autorskim i niepowtarzalnym.
W związku z tym, że maj jest miesiącem, który zapoczątkowuje urodzinowy okres w kaszmirowej rodzinie, tort Pavlova jest nieodzownym elementem tych uroczystości. Zapraszam Cię do zapoznania z przepisem na ten przepyszny deser.
Kluczem do przygotowania bazowego składnika tortu, jest odpowiednie „wysuszenie” bezy. Mają to to wpływ temperatura oraz czas w piekarniku. Uwaga: będzie się on zmieniał. Po upieczeniu bezy, będzie już z górki.
Składniki potrzebne do przygotowania bezy:
- 7 białek dużych jaj
- szklanka cukru (ja używam brązowego lub trzcinowego – beza ma wtedy piękny, złocisty kolor)
- pół łyżki mąki ziemniaczanej
Białka oddzielamy od żółtek. Ten etap jest niezwykle ważny, gdyż nawet niewielka ilość żółtka może spowodować, że białka nie ubiją się na sztywną pianę i cały proces trzeba zaczynać od nowa. Polecam Ci rozbijać każde jajko do małej szklanki i dodawać do miski pojedynczo tylko wówczas, gdy będziesz pewna, że białko jest „czyste”. Gdy jednak zdarzy się, że odrobina żółtka wpadnie do białka, jest to sposób – spróbuj wyciągnąć żółtko ręcznikiem papierowym.
Odseparowane białka ze szczyptą soli lub odrobiną octu należy miksować początkowo na niskich, później na wysokich obrotach miksera, do momentu uzyskania sztywnej piany. Nie jesteś pewna, czy to już? Odwróć miskę do góry dnem – jeśli masa „trzyma się” miski – jest gotowa. Do ubitych białek stopniowo dodawaj cukier oraz mąkę ziemniaczaną. Tak przygotowaną masę rozłóż na wcześniej przygotowany papier do pieczenia, na którym narysuj okrąg (jako szablon może posłużyć duży talerz). Do tortu możesz wykorzystać 1, 2 lub 3 bezowe blaty – wedle uznania.
Blachy, z przygotowaną masą umieść w piekarniku. Czas suszenia bezy: 7 minut (170st.) oraz 2 godziny (130st.). Zastosowanie takiego czasu i temperatury pieczenia gwarantuje, że beza będzie idealnie wysuszona, tym samym krucha.
Mój ulubionym kremem? Bezapelacyjnie należę do teamu śmietana lovers! ? Poniżej zdradzam przepis 🙂
Składniki śmietanowego kremu:
- 2 małe śmietany minimum 30% tłuszczu
- cukier waniliowy
- 2 małe sery mascarpone
- biała czekolada
Mocno schłodzoną śmietanę ubij na sztywno, porcjami dodawaj mascarpone, na koniec połącz wszystko z roztopioną w kąpieli wodnej i ostudzoną białą czekoladą (zagotuj pół rondelka wody, na którym ustaw miskę z podzieloną na kawałki białą czekoladą – mieszaj do momentu całkowitego jej rozpuszczenia), na koniec przypraw cukrem waniliowym. Całość schłodź w lodówce przed wyłożeniem na tort przez ok 30 minut.
Zdecydowanie najlepsze dodatki do tortu tworzą świeże, sezonowe owoce. Ja najczęściej używam truskawek, malin i borówek. Przygotowaną masę śmietanową wykładam na bezę, układam na niej pokrojone w kostkę owoce i przykrywam kolejnym blatem bezowym lekko dociskając. Górę tortu zdobię całymi owocami i polewam ciemną czekoladą (uprzednio roztopioną w kąpieli wodnej).
Voila! Deser gotowy. Nic, tylko zajadać bez wyrzutów sumienia ?
Jeśli trafiłaś tutaj, bo przygotowujesz się do ważnej uroczystości, zachęcam Cię do odwiedzenia sklepu internetowego KaszmirLove, gdzie znaleźć można wyjątkową odzież wykonaną w 100% z wełny. Może być ona również pomysłem na prezent dla bliskiej Ci osoby.
Zapraszam serdecznie 🙂