
CO Z TYM PRANIEM?
Temat pielęgnacji to zdecydowanie najczęściej poruszane przez Was zagadnienie. Dzisiejszy wpis będzie szczegółowym omówieniem czynności związanych z praniem, a także suszeniem wełnianego produktu.
Sweter wełniany to symbol luksusu, a jednocześnie prostota i klasa sama w sobie. Podczas pielęgnacji wymaga jednak poświęcenia nieco więcej uwagi niż wyrobom z innych włókien.
Jest kilka złotych zasad, o których należy pamiętać, a których przestrzeganie zapewni długotrwałe użytkowanie.
Jak powszechnie wiadomo odzież wełniana z racji swoich właściwości nie wymaga częstego prania. Jeśli już nastąpi taka konieczność należy pamiętać, aby zawsze stosować się do zasad zamieszczonych na wszywkach wewnętrznych – z reguły jest to opis DRY CLEAN, czyli czyszczenie na sucho. Innymi słowy: oddajemy do pralni. W większości przypadków możemy tego jednak uniknąć i samodzielnie wyprać produkt w domu. Jak to zrobić bez szkody dla swetra? Omawiamy poniżej.
PRANIE RĘCZNE
Wymaga nieco więcej zaangażowania niż pranie w pralce, ale trwa krócej. Temperatura prania i płukania muszą być zbliżone i nie mogą przekraczać 30 st. C. (letnia woda). Należy pamiętać, że wełna jest wrażliwa na zmiany temperatur i może się skurczyć. Ważne, aby wełny nie namaczać – sweter nie może przebywać w wodzie dłużej niż to konieczne. Ewentualne plamy należy usunąć wcześniej. Pierzemy z dodatkiem łagodnego środka myjąco – piorącego (może to być delikatne mydło w płynie, szampon dla dzieci) w dużej ilości wody. Sweter chwytamy za ramiona i zanurzamy kilkakrotnie w wodzie, nie ugniatamy, nie pocieramy. Te same czynności powtarzamy przy płukaniu. Nie używamy środków zmiękczających, np. płynów do płukania. Cały ten proces musi odbywać się dość szybko. Pod wyprany i na wyprany sweter rozkładamy ręcznik odciskając nadmiar wody. Ostatnią czynnością będzie formowanie kształtu produktu.
PRANIE MECHANICZNE
Szybki program do prania wełny czy jedwabiu, a później suszenie spowoduje, że po 30 min sweter gotowy będzie do kolejnej bardzo ważnej fazy: formowania. Pranie w pralce jest prostsze od prania ręcznego, ale uwaga: wymaga ostrożności i trzeba się go nauczyć i dobrze poznać swoją pralkę.
W dalszym ciągu dbamy o temperaturę prania: do 30 st. C., a wirowanie w pralce ustawiamy na max 400 obrotów, Cykl nie powinien być dłuższy niż 30min. Jeśli jest to nasze pierwsze pranie w pralce i nie mamy możliwości ustawienia obrotów, musimy zachować szczególną ostrożność i kontrolować ten proces zatrzymując wirowanie dosłownie co kilkanaście sekund sprawdzając stopień odwirowania wody ze swetra, a następnie tę czynność powtarzać do momentu uzyskania właściwego efektu.
FORMOWANIE KSZTAŁTU
Z jednej strony mokra wełna podatna jest na rozciąganie, dlatego tak ważne jest pozbycie się nadmiaru wody z jej włókien – suszenie zbyt mokrego swetra spowoduje wyciągnięcie włókien czyli rozciągnięcie. Z drugiej strony wełna jest na tyle elastyczna, że po odpowiedniej pielęgnacji wraca do stanu wyjściowego. Formowanie to nadawanie pierwotnego kształtu po praniu i przed suszeniem. Co przez to należy rozumieć? Odsączony odpowiednio sweter jeśli zachodzi taka konieczność należy naciągnąć wzdłuż i wszerz. Ewentualne falujące elementy wpasowujemy delikatnie palcami. Jeśli przeciągniemy wirowanie i skręcą się szwy należy odwrócić go na lewą stronę, złożyć równo szew do szwu i zadbać o pierwotny kształt. Odwracamy sweter ponownie na prawą stronę i sprawdzamy czy linia oczek jest zachowana.
SUSZENIE
Lekko wilgotny, już uformowany sweter suszymy równo rozłożony na płaskiej powierzchni – najlepiej na grubym ręczniku, z dala od bezpośrednich źródeł ciepła (np. kaloryfera czy promieni słonecznych, gdyż wysoka temperatura może spowodować skurczenie włókien). Podczas suszenia na suszarce kilkukrotnie sprawdzamy, odwracamy, poprawiamy sweter. W ten sposób unikniemy odciskania się drutów suszarki.
PODSUMOWUJĄC: PAMIĘTAJMY O TYM, ŻE:
- zawsze formujemy produkt, aby zachować jego pierwotny kształt.
- pierzemy wtedy, kiedy jest taka konieczność, w letniej wodzie,
- nie namaczamy i nie stosujemy płynów do płukania, ani innych środków zmiękczających. Nawilżone włókna są cięższe i suszenie oraz samo noszenie może powodować wyciąganie się wełnianego swetra,
- odprowadzamy nadmiar wody przez dokładne odciskanie ręcznikiem lub wirowanie,
- zawsze formujemy produkt, aby zachować jego pierwotny kształt.